Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin 14 Yıllık Tarihi Kitaplaştırıldı

bBasında Afife - 2011

Türk tiyatrosunun köklü geleneklerinden Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin 14 yıllık eşsiz hikâyesi, Bir Ödülün Onurlandırdıklarıisimli kitapla ölümsüzleşti.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin 15. yılı şerefine yayımlanan "Bir Ödülün Onurlandırdıkları", bugüne kadar ödüle layık görülen 191 sanatçı ve kurum ile 14 prodüksiyonun hikâyesine yer veriyor. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek ödül alan tüm sanatçıların geniş biyografilerine yer veren kitabınTürk tiyatrosu için de bir kaynakça oluşturması hedefleniyor.

Kitabın, Yapı Kredi'nin Türk tiyatrosuna duyduğu derin saygının bir ifadesi olduğunu belirten Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Oylama Kurulu Başkanı Salih Başağa "15 yıldır Türk tiyatrocularının emeklerini ödüllendiren Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin hikâyesini "Bir Ödülün Onurlandırdıkları" kitabı ile tiyatroseverlerle buluşturuyoruz.  Afife'nin eşsiz hikâyesi ve adına düzenlenen ödüller ile ilgili tarihe not düşmesi açısından çok önemli bir yere sahip olan "Bir Ödülün Onurlandırdıkları", Türkiye'de ilk defa bir tiyatro ödülünün kitabı olma özelliğini taşıyor. Belgesel niteliğindeki bu kitabın Türk tiyatrosu için bir referans kaynağı olacağına inanıyoruz. Bu anlamda "Bir Ödülün Onurlandırdıkları" kitabı ile çok önemli bir çalışmaya imza attığımızı düşünüyoruz. Yapı Kedi olarak, Afife Tiyatro Ödüllerini geliştirerek sürdürmeye, gelecekte daha farklı projelere imza atmaya kararlıyız" dedi.

Proje yönetmenliğini Gökhan Akçura'nın üstlendiği, Çiğdem Öztürk ile Derya Bengi'nin araştırma ve metin yazımlarını gerçekleştirdiği "Bir Ödülün Onurlandırdıkları", Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.  

"Bir Ödülün Onurlandırdıkları" kitabında Afife'nin yaşam öyküsü, Haldun Dormen söyleşisi ile Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'ni kazanan Müşfik Kenter'den Macide Tanır'a, Nedret Güvenç'ten Selim Naşit Özcan'a, Suna Pekuysal'dan Metin Serezli'ye kadar birçok değerli tiyatro sanatçısının biyografileri yer alıyor.

Bu alanda temel bir başvuru kaynağı olmadığı için ödül alan tüm sanatçılarla tek tek bağlantı kurularak biyografilerin detaylandırıldığı "Bir Ödülün Onurlandırdıkları" kitabı için Sevda Şener, Ayşegül Yüksel, Özdemir Nutku, Lûtfi Ay, Metin And gibi yazarların kitap ve makalelerinden de faydalanıldı.