Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Adayları Açıklandı

Basında Afife - 2013

Türkiye'nin en prestijli ve uzun soluklu ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nde 2016-2017 sezonu adayları belli oldu. Bu yıl 21. kez verilecek ödüller için belirlenen adaylar, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün ve tiyatronun duayen sanatçısı Haldun Dormen'in ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. 3 Nisan 2017 Pazartesi akşamı Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında 2017 Özel Ödülleri de belli oldu.

Bu yıl, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü'ne Işıl Kasapoğlu layık görülürken,  Yapı Kredi Özel Ödülü'nü tiyatroya yaptığı eşsiz katkılar nedeniyle Ayla Algan aldı. Haldun Dormen Özel Ödülü'nü Hedwig ve Angry Inch oyunu kazanırken, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü'nün sahibi ise Murat Mahmutyazıcıoğlu oldu.

"Gençlerimizi ne kadar yüreklendirirsek, tiyatromuz o kadar yükselecek"

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin ilk düzenlenmeye başlandığından bu yana geçen 21 yılda tiyatromuzun pek çok değişim geçirdiğini belirten Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, Türk tiyatrosunu ve tiyatroya emek verenleri desteklemek amacıyla başlattıkları ödüllerin ilk günkü heyecanını koruduklarını söyledi. Başağa, "Bir kültür sanat bankası olarak anılan Yapı Kredi, kültür sanatın her alanında varlığını sürdürürken çok uzun yıllardır tiyatro ile de iç içeliğini devam ettrirmekte. Hayatı insana farklı açılarda sunan tiyatro belli ki gençlerimizin omuzlarında yükselecek. Her geçen sezon adaylar arasında daha fazla sayıda genç arkadaşımızın olması ve performansların çok daha farklı olması da bunun en güzel ispatı. Gençlerimizi ne kadar yüreklendirirsek, onları ne kadar adayların arasında görürsek o kadar bu amaca hizmet etmiş olacağız. İşte tam da bu nedenle tiyatromuzu Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri aracılığı ile desteklemek, emekleri bu ödüllerle yüreklendirmek, benim için tarifsiz bir gurur. Öte yandan Türk tiyatrosunun son 21 yılına tanıklık etmek her kuruma, her oluşuma nasip olmayacak bir mutluluk. Ne mutlu bize... Sezon boyunca gösterdikleri başarılı performanstan ötürü tüm tiyatrolarımızı kutluyor, adaylarımızı tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün ise Türk tiyatrosunun yine çok üretken bir seneyi geride bıraktığını belirterek şu değerlendirmede bulundu; "Tiyatromuz, nitelikli işler çıkararak verimli bir seneye daha imza attı. Yüzyıllardır olduğu gibi üreten, gelişen tiyatromuzu ileri taşıyan tüm tiyatro emekçilerine şükranlarımı sunuyorum. Bir sezonun daha sonuna yaklaşırken tiyatromuzu bir kez daha Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile kutluyoruz. Daha fazlasını başarabilmek ve daha iyi koşullarda sanatımızı icra edebilmek içinse toplumumuzun her kesiminden destek almak gerekiyor. Bu anlamda tam 21 yıldır tiyatromuza destek olan Yapı Kredi'ye de tiyatro camiası adına bir kez daha teşekkürlerimi, minnetimi sunmak isterim. Tek varlık nedeni tiyatro olan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, daha nice yıllar tiyatromuza güç katmaya devam edeceğine inanıyorum."

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin geçen sürede Türkiye'deki tiyatro ile bütünleştiğini belirten Haldun Dormen ise "Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri tam 21. kez tiyatromuzu bir araya getiriyor, ödüllendiriyor, gururlandırıyor. Bu kadar benimsenmesinin tek nedeni ise hiçbir beklenti içerisine girmeksizin sadece tiyatromuza hizmet ediyor oluşu. Yarattığı heyecan ve ürettiği değer neticesinde de ülkemizde kültür sanat adına güzel örnekler verildiğinde tam 21 yıldır akla gelen tek etkinlik Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri oluyor" dedi.

21. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nde, toplam 11 ana, 4 özel kategoride verilecek olan ödüller 24 Nisan 2017'de Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek görkemli bir törenle sahiplerini bulacak.