Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 20. Kez Sahiplerini Buldu!

Basında Afife - 2016

20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'ne "Afife Jale'ye Saygı Sergisi" damga vurdu.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'ne bu yıl "Haldun Dormen Özel Ödülü"nün de eklenmesiyle ödüller toplam 15 dalda verildi. Yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal daldaki oyununa verilen "Haldun Dormen Özel Ödülü"nün ilk sahibi "Yoldan Çıkan Oyun" oldu. Türk tiyatrosunu geliştiren ve zenginleştiren oyun yazarlarına dağıtılan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü'ne Seray Şahiner layık görülürken, tiyatronun gelişimine destek veren iş ve sanat dünyasından önemli isimlere takdim edilen Yapı Kredi Özel Ödülü'nün sahibi ise Prof. Dr. Cevat Çapan oldu. Tiyatro tarihimize geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Prof. Dr. Dikmen Gürün'e verildi.

Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'ni 20 yıldır düzenlemekten dolayı gurur duyduklarını belirtti. Açıkalın şu değerlendirmede bulundu: "'Kültür – sanat bankası' unvanımıza yakışan bir duruşla kültür ve sanatı daha görünür kılmak adına adımlar atıyoruz. Bu amaç doğrultusunda 71 yıllık tarihimizde pek çok ilk olma özelliği taşıyan çalışmaya imza attık. Tiyatronun ise bizler için daima farklı bir yeri oldu. Muhsin Ertuğrul ile birlikte ilk özel tiyatro Küçük Sahne'nin kurulmasında Yapı Kredi'nin imzası bulunuyor. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri vasıtasıyla ise 'sanatın fedaisi' olarak tanınan ve hayatını tiyatroya adamış büyük sanatçı Afife Jale'nin ismini yaşatıyor olmaktan büyük onur duyuyoruz. Türk tiyatrosu dün olduğu gibi bugün de, Afife gibi yürekli, inançlı ve sabırlı sanatçıların omuzlarında yükseliyor."

Türk tiyatrosundaki değişimi yansıtıyor

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin Türk tiyatrosunda yaşanan dönüşüme ayak uydurarak zenginleşmeye ve genç kalmaya devam ettiğini belirten Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa ise Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin 20. yılı ile ilgili şu bilgileri verdi:"Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin başlangıcından bu yana geçen 20 yıllık süreçte tiyatromuz değişti, gelişti. Büyük ustalar yerlerini gençlere bıraktı, gençler de zaman içerisinde ustalaşarak tiyatromuzu hep öteye taşıdı. Yapı Kredi olarak Türkiye Cumhuriyeti tiyatro tarihinin son 20 yılına Afife Tiyatro Ödülleri ile ne mutlu ki biz de şahitlik ettik. Tiyatromuzun en çok evrim geçirdiği, genç yeteneklerin keşfedildiği bu süreçte bu gelişimin bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bugüne kadar yaptığımız her uygulamada, şeffaf olmaya önem verdik. Her zaman yeni fikir ve bakış açılarına kapımız sonuna kadar açık bir şekilde çalıştık. Öte yandan tiyatromuzdaki devinime ayak uydurduk. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin tiyatromuzun köklü bir geleneği haline gelmiş olması, tiyatromuzun dinamiğini dışarıya hissettiren, tamamlayıcı bir unsura dönüşmesi bize gurur veriyor. Türk tiyatrosunun ayrılmaz bir yapı taşı haline haline gelen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile daha nice yıllar Türk tiyatrosunu kutlamaya devam edeceğiz. Hep birlikte nice 20 yıllarımıza!"

Kadının Gücünü, Afife'nin Mücadelesini Simgeleyen Proje:"Afife Jale'ye Saygı Sergisi"

Törende sergilenen "Afife Jale'ye Saygı Sergisi" ise büyük yankı uyandırdı. Sergi, ilk Türk kadın tiyatrocu Afife Jale'nin bu uğurda vermiş olduğu mücadeleyi bir kez daha hafızalara kazımak, Afife Jale'yi bir kez daha onurlandırmak adına hayata geçti.

Proje, bugüne kadar Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ve Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödüllerini kazanan, 20 başarılı kadın sanatçının "Afife Jale" olarak kamera karşısına geçmesiyle hayat buldu. Çekimler 1 hafta boyunca her sanatçı için 3 saatten fazla sürdü.

Genç yeteneklerden, duayenlere, ustalardan, yaşayan efsanelere çok değerli isimlerden oluşan bu tiyatro sevdalısı 20 kadın, tiyatromuzun ilk fedaisi Afife Jale'nin sıra dışı mücadelesini, cesaretini ve hikayesini anımsatarak tarihe bir not daha düşüyor.

Sergi için gerçekleştirilen çekimlerde Yıldız Kenter, Tilbe Saran, Sumru Yavrucuk, Işıl Yücesoy, Ayda Aksel, Şebnem Köstem Rozet Hubeş, Dolunay Soysert, Zuhal Olcay, Hikmet Körmükçü, Ayça Bingöl, Mine Tugay, Gencay Gürün, Defne Halman, Ahu Türkpençe, Esra Bezen Bilgin, Zerrin Tekindor, Aslı Yılmaz, Zeliha Berksoy ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödüllleri Jüri Başkanı Doç. Dr. Merih Tangün özel saç tasarımı ve makyaj ile Afife Jale'nin fotoğrafına benzetildi. Türk tiyatrosunun bu çok değerli 20 kadın sanatçısı, kendilerine Afife Jale'den miras kalan kadın olmanın gücünü göstermek adına, bu önemli projede içlerindeki Afife Jale'yi objektife yansıttı.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Töreni'nde sergilenen fotoğraf sergisi, afife.org websitesinden ziyaret edilebiliyor.