Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 20 Yaşında

Basında Afife - 2016

Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri bu yıl 20. yılını kutluyor. Türk tiyatro tarihinin son 20 yılını taçlandıran ve Türk tiyatrosunun önemli bir parçası haline gelen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde 2015 - 2016 sezonu adayları 04 Nisan 2016 tarihinde açıklanacak. Ödüller ise 25 Nisan 2016'da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek törenle sahiplerini bulacak.

Türk tiyatrosunu ve tiyatroya emek verenleri 20 yıldır desteklemenin heyecanını ve gururunu yaşayan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, tiyatronun geçirdiği evrime ayak uydurarak yeni kalmaya devam ediyor. Bu kapsamda her yıl sezon sonunda yapılan değerlendirmeler ve fikir alışverişleri sonucunda bir sonraki sezona hazırlanıyor, sürekli kendini yeniliyor.  

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, Türk Tiyatrosu’nun duayeni Haldun Dormen’e katkılarından dolayı teşekkür etmek adına ödüllerine bu sene “Haldun Dormen Özel Ödülü”nü ekledi. Böylelikle bu yıldan itibaren yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal oyunu “Haldun Dormen Özel Ödülü” ile onurlandırılacak.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 20. yılında jüri başkanlığını geçen sene olduğu gibi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanı Doç. Dr. Merih Tangün yürütüyor. “Haldun Dormen Özel Ödülü” ile birlikte böylelikle 2015 - 2016 sezonundan itibaren ödüller 11 ana kategori, 4 özel olmak üzere toplamda 15 kategoride dağıtılacak.

Tüm tiyatro camiasının merakla beklediği Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde geçen yıl Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü Prof. Zeliha Berksoy’a, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü Firuze Engin’e, Yapı Kredi Özel Ödülü ise Şahika Tekand’a verilmişti.