20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Adayları Açıklandı

Basında Afife - 2016

Türkiye'nin en prestijli ve uzun soluklu ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin 2015-2016 sezonu adayları, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, Jüri Başkanı Doç. Merih Tangün ve Haldun Dormen ev sahipliğinde 04 Nisan 2016 Pazartesi akşamı Four Seasons Hotel'de düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı. Bu sene 20. yaşına giren ve geçen süre boyunca Türk tiyatrosunun önemli bir parçası haline gelen ödüllerde özel ödüle layık görülen isimler de belli oldu.

Her sene merakla beklenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin 20.yılında, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü'ne Seray Şahiner layık görüldü. Bu seneden itibaren yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal daldaki oyununa verilecek "Haldun Dormen Özel Ödülü"nün ilk sahibi ise Yoldan Çıkan Oyun oldu. Yapı Kredi Özel Ödülü'nün bu yılki sahibi Prof. Dr. Cevat Çapan olurken, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Prof. Dr. Dikmen Gürün'e verildi.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin Türk tiyatrosunu ve tiyatroya emek verenleri desteklemek amacıyla 20 yıl önce başlatıldığını belirten Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa; "Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ilk düzenlendiğinden bu güne tiyatromuzda yaşanan dönüşüme ayak uydurarak değişti, gelişti. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 20. yılında da yenilenerek genç kalmaya devam etti. Her yıl sezon sonunda yapılan değerlendirmeler ve fikir alışverişleri sonucunda bir sonraki sezona hazırlandı. Kendisini yeniledi. 20 yılımızda önemli bir yenilik daha yaptık. Değerler yaşarken emek ve başarılarını takdir etmek, katkıları için onlara teşekkür etmek kurumsal kültürümüzün ve insanımıza bakışımızın önemli bir yaklaşımıdır. Bu düşünceden hareketle İcra Kurulumuz bu yıldan itibaren özel ödüllerimize bir yenisini ekledi. Türk Tiyatrosu'nun duayeni ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin fikir öncüsü Sayın Haldun Dormen'e teşekkür etmek için, özel ödül kategorilerimize "Haldun Dormen Özel Ödülü" eklendi. Böylelikle yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal dalındaki oyunu bundan sonra "Haldun Dormen Özel Ödülü" ile onurlandırılacak." dedi.