19. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Adayları Açıklandı

Basında Afife - 2015

Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 2015 adayları, 30 Mart 2015 Pazartesi akşamı Four Seasons Hotel’de düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen, Jüri Başkanı Merih Tangün ile jüri üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında, özel ödüle layık görülen isimler de belli oldu.

Her sezon tiyatro camiasının merak ve heyecanla beklediği Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde bu yıl Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne Prof. Dr. Zeliha Berksoy, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Firuze Engin, Yapı Kredi Özel Ödülü’ne ise Şahika Tekand layık görüldü.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin bu sene 19. yılına ulaştığını belirten Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, şu değerlendirmelerde bulundu: “Yapı Kredi ve tiyatro birlikteliğinin aslında 64 yıllık bir geçmişi var. Ülkemizde ilk özel tiyatro; Küçük Sahne 1951 yılında Muhsin Ertuğrul tarafından Yapı Kredi’nin katkıları ile kuruldu. Bu yolculuğa ise 19 yıl önce Afife Jale’nin adını yaşatma, ustaları taçlandırma ve bugünün tiyatrocularını geleceğe taşıma hedefiyle çıktık. Geldiğimiz noktada tiyatromuzda ortaya konan işlerin gerek nitelik gerek nicelik olarak oldukça zenginleştiği bir dönem yaşıyoruz. Sahnelenen oyunların sayısı arttıkça ve çeşitlendikçe, tiyatromuz daha çok insanın hayatına dokunuyor ve daha çok sahipleniliyor. Bu ilerlemelere Yapı Kredi olarak katkıda bulunuyor olmamız bizim için büyük bir gurur kaynağı.”

Başağa; “İlk günden bugüne, parçası olan herkesin büyük özveriyle yaşattığı Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, aynı zamanda ülkemizde bir kurumun tiyatro için düzenlediği en uzun soluklu ödül ünvanını da taşıyor. Önümüzdeki yıl 20. yılımızı en güzel şekilde kutlayacağız. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 20. yıla ulaşması ve tiyatromuzun köklü bir geleneği haline gelmiş olması, bize hem gurur veriyor hem de bizi çok heyecanlandırıyor” şeklinde konuştu.

Yapı Kredi desteği ile 19 yıldır sürdürülen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin Türk tiyatrosunun zenginliğinin, eriştiği noktanın ve geleceğinin bir kutlaması olduğunu belirten Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen ise “Her sezon kalitesi daha da artan tiyatromuzun devamlılığın sağlanması için sanata emek veren insanların takdir edilmesi ve desteklenmesi büyük önem taşıyor. Büyük özveriyle 19 yıldır kesintisiz devam eden Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri bu anlamda çok önemli bir misyonu başarıyla yerine getiriyor, getirmeye de devam edecek” dedi.

En başarılı prodüksiyondan, ışık tasarımcısına, en başarılı kadın oyuncudan, yardımcı rolde en başarılı erkek oyuncuya kadar 11 ayrı kategoride adayların ödüllendirildiği 19. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 27 Nisan 2015 Pazartesi akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek görkemli bir törenle sahiplerini bulacak.