18. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri için Geri Sayım Başladı!

Bu yıl 18.si düzenlenecek Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde sezonun birbirinden değerli oyunları ve sanatçıları için zaman yaklaştıkça heyecan artıyor.

Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da yeniliklerle sona yaklaşılıyor. Geçtiğimiz yıl 75 kişilik salon kısıtlamasını kaldırarak alternatif tiyatroları da kucaklayan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde bu sezon da iki değişiklik gerçekleştirildi.

Modern tiyatroda yoğun olarak kullanılan kara mizah unsurunun oyun türleri arasındaki ayrımı zorlaştırması sebebiyle kategorilerden Müzikal / Komedi dalı çıkarıldı. Ayrıca bu türde sahnelenen oyun sayılarının diğerlerine göre az olması Müzikal/Komedi’nin de diğer kategorilerde değerlendirilmesinde etkili oldu. Yapılan bu değişiklik sonrasında, bu yıl ödüller 11 ana ve 3 özel olmak üzere toplam 14 kategoride dağıtılacak.

Diğer bir değişiklik ise birbirinden değerli ve başarılı yüzlerce oyun arasından daha fazla aday seçilebilmesi için aday sayılarının her kategoride 5’e çıkartılması oldu.

Adaylarının 7 Nisan 2014 Pazartesi akşamı Rahmi Koç Müzesi’nde bir basın toplantısı ile açıklanacağı 18. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin görkemli ödül töreni ise 28 Nisan 2014 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.