17. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Adayları Açıklandı.

Basında Afife - 2013

Türkiye’nin en uzun soluklu ve en prestijli tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 2013 adayları, 1 Nisan 2013 Pazartesi akşamı Four Seasons Hotel İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen, jüri başkanı Tijen Par ile jüri üyelerinin ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısında ayrıca özel ödüle layık görülen isimler de belli oldu.

17 yıldır her sezon tiyatro camiasının merak ve heyecanla beklediği Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde bu yıl Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne Erol Keskin, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Yiğit Sertdemir, Yapı Kredi Özel Ödülü’ne ise Adalet Ağaoğlu layık görüldü.

17 senedir sadece finansal anlamda değil, fikir ve emek olarak da bu ödüllere her türlü desteği verdiklerini belirten Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri olarak, 2012 – 2013 tiyatro sezonuna yeni yönetmelik ve jüri yapısıyla başladığımızı belirtmek isterim. Bu kapsamda bu yıl 75 kişilik salon kısıtlamasını kaldırdık. Bu sayede günümüz tiyatrosunu şekillendiren alternatif tiyatroları da değerlendirme süreçlerimize dahil ettik.

Yeni düzenlemeler ile birlikte Seçici Kurul ve Oylama Kurulu fonksiyonlarını birleştirdik, tek katmanlı bir ‘Jüri’ çatısı altında topladık. Yeni katılımlarla sayısı 33 kişi olan bu ‘Jüri’ sezon boyunca hem oyun izleme hem de değerlendirme görevlerini eş zamanlı olarak yürüttü.

Takdir edilmeli ki; 33 kişinin 200 e yakın oyunu, 15 ayrı kategoride tek, tek değerlendirmesi ve bu değerlendirmelerini Jüri kararı olarak bütünlemesi artık el yordamı ile yapılacak bir iş olmaktan çıkmıştır.

Bu nedenle jürinin çalışmalarını desteklemek amacıyla tüm sezon boyunca işleyen on-line bir değerlendirme ve takip sistemi oluşturduk. Bu sisteme sezon başından itibaren programı açıklanan bütün oyunlar dahil edildi. Jüri üyelerimiz oyun programlarına tek bir çatı altından ulaşabildiler ve sonucunda oylama süreçlerimiz daha hızlı, daha anlaşılır ve en önemlisi çok daha şeffaf oldu.

Jürimiz sezon boyunca, yaklaşık 2000 kez İstanbul’un dört bir yanındaki tiyatrolara giderek 180’den fazla oyundaki, 3000 adayı izleyerek değerlendirdi ve en doğru adayları belirlemek için büyük bir titizlikle çalıştı. Sanata gönül veren tüm jüri üyesi arkadaşlarıma, hassasiyetleri ve gösterdikleri üstün iş disiplini için sizlerin huzurunda içtenlikle teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin Afife’ye olan tutkusunun yanı sıra Türk tiyatrosunun geleceğini daha iyi yerlere taşımak için verdiği emeğin bir sembolü olduğunu ifade eden Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen ise “Her sanat dalı gibi, tiyatro da gelişip yenileniyor. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri olarak uzun zamandır bu yenilenme sürecine destek vermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugüne kadar İcra Kurulumuz ile birlikte gelen tüm görüş ve önerilere kulak verdik.

Bugün geldiğimiz noktada ise Türk tiyatrosunda yeniliklerin öncüsü olmuş Afife Jale’nin izinden ilerleyen bir Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri var. Bundan sonra da yenilenen, aynı zamanda gelişen tiyatromuzun çizgisini yakalamış ve benimsemiş bir yapıyla Afife’nin ve tüm diğer tiyatro emekçilerinin adını yaşatıyor olacağız.

Elbette ki gelinen bu noktada Yapı Kredi’nin bu ödülü ilk günden beri böylesine sahiplenmiş olmasının da katkısı çok büyük. Yapı Kredi, 17 yıldır bu ödüller vesilesiyle desteklediği Türk tiyatrosuna ve tiyatrocusuna her geçen yıl daha iyisini verebilmek için çok çalışıyor. Olağanüstü desteklerinden dolayı bir kez daha Yapı Kredi’ye tüm tiyatro camiası adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

En başarılı prodüksiyondan, ışık tasarımcısına, en başarılı erkek oyuncudan, en başarılı yardımcı kadın oyuncuya kadar 15 ayrı kategoride adayların ödüllendirildiği Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 29 Nisan 2013 Pazartesi akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek görkemli bir törenle sahiplerini bulacak.

Adaylar listesini görüntülemek için tıklayınız.