Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 15. Kez Sahiplerini Buldu!

Basında Afife - 2011

Bu yıl onbeşincisi düzenlenen ve Türk tiyatrosunun köklü geleneklerinden biri haline gelen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, görkemli bir törenle sahiplerini buldu. 18 Nisan 2011, Pazartesiakşamı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen törende 14 kategoride 2011'in en iyileri ödüllerini aldı. Sunuculuğunu Korhan Abay'ın üstlendiği geceye Tan Sağtürk özel performansı ile renk kattı.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Yapı Kredi Murahhas Azası ve Genel Müdürü Faik Açıkalın, Yapı Kredi'nin Türkiye'de kültür sanat alanının ilk ve en kapsamlı kurumsal destekçilerinden biri olduğunu söyledi.  Açıkalın, "67 yıldır hep hayatın içinde, her alanında ve anında olmaya gayret gösteren bir kurum olarak, Afife Tiyatro Ödülleri'nin bizim için çok özel bir yeri var. 15 yıldır başarıyla sürdürülen, tiyatro camiasında kendisine saygın ve köklü bir yer edinen Afife Tiyatro Ödülleri, Yapı Kredi'nin kültür sanat alanındaki vizyonunun bir  yansımasıdır. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'ne katkılarımız her yıl daha gelişerek, samimi ve içten desteklerimizle artarak devam edecek" dedi.

Bu gecenin asıl kazananının emekçisiyle, oyuncusuyla, seyircisiyle Türk tiyatrosu olduğunu belirten Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Oylama Kurulu Başkanı M. Salih Başağa,  "Türkiye'de tiyatronun hak ettiği yere gelmesi için hepimizin daha çok çalışması gerektiğine inanıyoruz  İşte tam da bu sorumlulukla Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin 15. yılı şerefine özel hazırladığımız "Bir Ödülün Onurlandırdıkları" kitabını tiyatroseverlerle buluşturmaktan dolayı ayrıca mutluluk duyuyoruz. Bu kitabın Türk tiyatrosu için bir referans kaynağı olacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Yapı Kredi'den tiyatroya tam destek

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında yeni fikirleri ve yetenekleri desteklemek amacıyla düzenlenen"Sahne Senin" isimli ödüllü yarışmanın birincileri de ödül gecesinde açıklandı. Kayhan Yaşar ve Ceren Kayış "Sahne Senin" yarışmasının büyük ödülü olan Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde ücretsiz tiyatro eğitimi ile Apple iPad almaya hak kazandı. Korhan Abay tarafından anons edilerek sahneye davet edilen genç yetenekler, tüm salon ve tiyatrocular tarafından alkışlandı.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, "Bir Ödülün Onurlandırdıkları" kitabı ile taçlandı...

Ödül törenine katılan tiyatroculara hediye edilen ve 20 Nisan'da raflardaki yerini alacak olan Bir Ödülün Onurlandırdıkları kitabı bugüne kadar Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'ne layık görülmüş 191 sanatçı ve kurum ile 14 prodüksiyonun hikâyesini içeriyor. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek ödül alan tüm sanatçıların geniş biyografilerine yer veren kitabınTürk tiyatrosu için kaynakça oluşturması hedefleniyor.

Kazananları görüntülemek için tıklayınız.