15. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Adayları Açıklandı

Basında Afife - 2011

Bu yıl onbeşinci kez Türk tiyatrosunun en iyilerini ödüllendirmeye hazırlanan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin 2011 adayları ileözel ödül sahipleri, 21 Mart Pazartesi akşamı düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Türk tiyatrosunun köklü geleneklerinden biri haline gelen 15. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin bu yılki Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü'ne Müjdat Gezen, Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü'ne Dilek Türker, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü'ne Tuncer Cücenoğlu,Tiyatroda Yeni Kuşak Özel Ödülü'ne Punk Rock Oyuncuları (Dot)ve Yapı Kredi Sigorta Özel Ödülü'ne Prof. Dr. Ayşegül Yüksel layık görüldü.

En başarılı prodüksiyondan, en başarılı ışık tasarımcısına, en başarılı kadın oyuncudan, en başarılı yardımcı erkek oyuncuya kadar 14 dalda belirlenen adaylar arasından kazananlar ise 18 Nisan 2011 Pazartesi akşamı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek törende belli olacak.  

Basın toplantısında bir konuşma yapan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Oylama Kurulu Başkanı M. Salih Başağa, Yapı Kredi'nin kurulduğu 1944'ten bu yana Türkiye'ye kazandırdığı bankacılık alanındaki ilklerden daha fazlasını, sosyal ve kültürel hayatın gelişimi için Türk toplumuna kazandırdığını söyledi. Başağa, sözlerine şöyle devam etti: "Kurumsal vatandaşlık bilinci ve sorumluluğuyla hayata geçirdiğimiz sanat faaliyetlerinin altında daha çok kişiyi çağdaş, nitelikli ve farklı sanat olaylarıyla buluşturma arzumuz yatıyor. Farklı disiplinlerdeki kültür ve sanat çalışmalarına verdiğimiz desteklerin en önemlilerinden biri şüphesiz 15 yıldır kesintisiz olarak sürdürdüğümüz Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri...

Afife Tiyatro Ödülleri Yapı Kredi'nin Türk tiyatrosuna ve tiyatrocusuna duyduğu derin saygının da bir ifadesi oldu. Ülkemizde tiyatro için sarf edilen gayreti ve emekleri gördükçe çok doğru bir iş yaptığımıza olan inancımız daha da artıyor. Yapı Kredi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk tiyatrosunu daha geniş kitlelerle buluşturma misyonumuzu aynı kararlılık ve inançla devam ettirme azmindeyiz.

Bu doğrultuda Afife Tiyatro Ödülleri'nin eşsiz hikayesini 15. yıl onuruna bir kitap olarak tiyatro severlerle buluşturacağız. Bugüne kadar ödüle layık görülen 191 sanatçı, kurum ve 14 prodüksiyona yer verilecek kitapta, ödül alan tüm sanatçıların biyografileri ile tiyatro yaşamlarının özeti bulunacak."

Türk tiyatrosunun Afife gibi çok yürekli, inançlı ve sabırlı insanların omuzlarında yükseldiğini söyleyen Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen, "Afife'ye ithaf edilen ödüller aracılığıyla biz de tiyatromuza adanan ömürlere ve yüreklere teşekkür edebilme imkanına sahip olduğumuz için çok mutluyuz. Afife hepimizin bildiği gibi Türk tiyatrosu için çok önemli bir oyuncu...  Ödüllerin 15. yılına girerken bugün artık herkes Afife Jale'yi tanıyor. Afife hayatında alamadığı alkışları, ölümünden uzun yıllar sonra biraz da bizim sayemizde alıyor. Yapı Kredi, 15 senedir samimi bir şekilde Türk tiyatrosunu ve tiyatrocusunu destekliyor. Tiyatro sanatına olan katkılarını bir gece ile sınırlandırmayıp tüm yıla yayılan bir anlayışla sürdüren Yapı Kredi, Afife Tiyatro Ödülleri'nin eşsiz hikayesini 15. yıl vesilesiyle bir kitap haline de getiriyor. Türk tiyatrosu için kaynakça niteliği taşıyacak kitabın burada size müjdesini vermek istedim" dedi.

Yapı Kredi'den tiyatroya tam destek

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında yeni fikirleri ve yetenekleri desteklemek amacıyla "Sahne Senin" isimli ödüllü bir yarışma dabaşlatıldı. 29 Mart 2011 tarihine kadar Play Facebook sayfasından başvuru yapılabilen "Sahne Senin" yarışmasının büyük ödülü Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin akşam okulunda ücretsiz tiyatro eğitimi olacak.

Yarışmacıların, bir oyundan seçecekleri sahneyi ya da kendi yazacakları senaryoyu maksimum iki dakika uzunluğunda canlandırarak videoya çekip Play'in Facebook sayfasına yüklemeleri yeterli oluyor. 30 Mart-6 Nisan arasında halk oylaması yapılacak yarışmada, en çok beğeni toplayan ilk 10 video Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri jürisi tarafından değerlendirilecek. Jürinin belirleyeceği videonun sahipleri ödülleri almaya hak kazanacak.

Yarışmanın diğer ödülleri arasında, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri gecesine ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu'yla yapılacak söyleşiye katılım da yer alıyor.

Yapı Krediayrıca Mart ayı boyunca her hafta Salı günü Afife Jale ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile ilgili sorulara en hızlı cevabı veren Facebook 'Play bize torpil yap' kullanıcılarına tiyatro davetiyesi kazandırıyor.

Adayları görüntülemek için tıklayınız.