Site Menüsüne ulaşmak için tıklayınız Ana içeriğe ulaşmak için tıklayınız.

Sanata Sözümüz

Değerli Sanatseverler,

Yapı Kredi, kurulduğu 1944’ten bu yana bankacılık alanında Türkiye’ye pek çok ilk kazandırdı. Ancak kurum olarak bizi en çok gururlandıran sektörümüzdeki ilklerden belki de daha fazlasını, sosyal ve kültürel hayatın gelişimi için Türk toplumuna kazandırmış olmamız.

Türkiye’de bir bankanın kurduğu ilk çocuk dergisi olan Doğan Kardeş’in yanı sıra ilk çocuk sineması, ilk özel tiyatro, ilk renkli sinema filmi, ilk fotoğraf yarışması, bir bankaya ait ilk sanat galerisi ve hatta Türkiye’de basılan ilk müzik CD’si Yapı Kredi ile hayatımızın bir parçası haline geldi. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ise yılda ortalama 25 sergi açan, 150 yeni kitap yayımlayan ve 250 kültür-sanat etkinliği gerçekleştiren dev bir kurum olarak, 2016 yılında 1.043 başlık kitapla 4 milyondan fazla kitabı okurla buluşturdu. Yapı Kredi Yayınları bugüne kadar 4750’yi aşkın başlıkta kitap yayımlayarak kırılması güç bir rekora imza attı. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ayrıca Türkiye’de henüz gelişme aşamasında olan sesli kitap yayıncılığına 300, e-kitap yayıncılığına ise 400’e yakın eser ile önemli bir katkıda bulundu.

Öte yandan resim, heykel, arkeoloji, tiyatro, edebiyat, fotoğraf ve tarih gibi kültür sanat hayatının hemen hemen her alanında sayısız sanatçıya ve projeye desteklerimiz sürüyor. Topluma fayda sağlama hedefimiz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz tüm bu sanat faaliyetlerinin altında daha çok vatandaşımızı çağdaş, nitelikli ve farklı sanat olaylarıyla buluşturma arzumuz yatıyor.

Farklı disiplinlerdeki kültür ve sanat çalışmalarına verdiğimiz bu desteklerin en önemlisi ise 21 yıldır kesintisiz olarak sürdürdüğümüz Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri… Bu ödüller vasıtasıyla, “Türk tiyatrosunun fedaisi” olarak tanınan ve hayatını tiyatroya adamış büyük sanatçı Afife Jale’nin ismini yaşatıyor olmaktan büyük onur duyuyoruz. Türk tiyatrosu dün olduğu gibi bugün de, Afife gibi yürekli, inançlı ve sabırlı sanatçıların, gençlerin omuzlarında yükseliyor.

İlk günden bu yana Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, Türk tiyatrosuna, emek ve yaratıcılıklarıyla sahnelerimize can katan tüm tiyatro çalışanlarına duyduğumuz derin saygının da bir ifadesi oldu.

Bu vesileyle tiyatro sanatına emeği geçmiş, ebediyete intikal etmiş olan ve yaşayan tüm sanatçılarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Saygılarımla,

Faik Açıkalın
Yapı Kredi